منوی اصلی
 
 
 
تاریخ : شنبه 3 شهريور 1397     |     کد : 858

مدیریت شهری در مصاف با چالش های جدید شهری

وقتی صحبت از مدیریت شهری می شود یعنی چگونگی برنامه ریزی و تعریف مدل مدیریتی برای پاسخگویی به نیازهای روز افزون و مطالبه گرایانه شهروندان از همه جهات و نیازها و الزامات توسعه شهری در قالب برنامه های فرادستی مصوب و برنامه های محلی مصوب باید شکافته شود، در مرحله اول برای این کالبد شکافی باید به فرآیند شهرنشینی در کشور نگاهی کنیم.

اکبر پورخردمند/ معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری تبریز: نرخ روستا نشینی در سال 1335 معادل 68/3% بود در آن سال نرخ شهرنشینی 31/7% و نسبت جمعیت شهری به روستایی 49% بوده، نرخ شهرنشینی در سال 1345 به 38% و در سال 1355 به 47% در سال 1365 به 54/3%و در سال 1370به 57% رسیده و همینطور با شیب تند در سال 1375 به 61/3% و در سال 1385 به 68% و در سر شماری سال 1390 به 71% و نهایتا درسال 1395 به 74/1% رسیده است.
در حال حاضر از جمعیت 79میلیون و نهصد و بیست و شش هزار نفر تعداد بیست و دو میلیون و پانصد هزار نفر در 7 کلانشهر کشور زندگی می کنند.
سرعت و شتاب سریع شهرنشینی در ایران فارغ از علت و معلول آن مدیریت شهری را عملا در مخمصه بزرگی قرار داده است، بحث مطالبات روز افزون شهروندان، بحث شکاف فرهنگی گروه های جمعیتی مهاجر، توسعه حاشیه نشینی، افزایش مشاغل غیر رسمی و همه و همه مدیریت شهری را با کلاف پیچ در پیچی مواجه ساخته است و باید به صورت علمی به مقوله نوع مدیریت شهری و اقتصاد شهری پرداخت و مشخص نمود که با این تفاسیر در کجا قرار داریم؟ فرصت های ما چیست؟ تهدیدهای ما از چه نوع است؟ نقاط ضعف و قوت فعلی مدیریت شهری چه چیزهایی هستند؟
در مقوله اقتصاد شهری در حال حاضر شهرداری ها با توجه به شرح وظایف قانونی، بودجه و درآمد و هزینه به عنوان موتور محرکه اقتصاد همان شهر عمل می کنند، شما مقایسه کنید بودجه و اعتبارات عمرانی کل استان آذربایجان شرقی را با بودجه عمرانی شهرداری تبریز و بقیه شهرها هم وضعیت مشابهی را دارند، یعنی عملا سنگینی و نقش اقتصاد شهری بر دوش شهرداری هاست و سایر دستگاههای اجرایی تاثیرگذاری به مراتب کمتر از شهردای ها دارند.
 اما وضعیت بودجه بندی منابع درآمدی شهرداری ها به شدت آسیب پذیر است، از یک طرف 80% درآمدها شهرداری ها به مقوله مسکن و درآمد ناشی از پروانه های ساختمانی و سایر خدمات مربوط به ابنیه و ساختمان متکی است از طرف دیگر شهرداری ها از سال 1363 خود گردان شده اند به جهت مشکلات و مسائل مبتلا به زمان دفاع مقدس از طرفی مقررات و قوانین مصوب محلی ( شورای اسلامی شهر) به صورت متواتر ابطال می گردند و اختیارات شوراها محدود می شود، از مشکلات دیگر سیستمی که از شهرداری ها و منافع آنها دفاع کنند در شاکله ساختاری کشور وجود ندارد، همه اینها و سایر مشکلات و دلایل دست به دست هم داده اند تا عملا مدیریت شهری و اقتصاد شهری پویا را تحت تاثیر قرار داده است، اضافه کنید بر ای مطالب، عدم تضمین قانونی وصول مطالبات شهرداریها از شهروندان و دستگاهها و شراکت های دولتی و خصوصی.
یکی از بهترین راه حل ها برای توسعه شهر و پویا سازی آن از جهت تامین زیر ساخت ها، رونق مالی و اقتصادی پایدار سازی بافت قدیمی و حاشیه و حل کوتاه مدت و بلند مدت برخی از مشکلات موضوع " سرمایه گذاری مشارکت" در پروژه های کلان و فرامنطقه ای است.
هر چند در وضعیت اقتصادی کشور این امر نیز تحت تاثیر مسائل پیرامون تحریم قرار گرفته است اما حتی برای سرمایه گذاران داخلی هم باید منشور سرمایه گذاری بسیار روشن و شفاف داشته باشیم که مورد قبولهمه سیستم های اجرایی و نظارتی باشد تا مدیران در این خصوص براحتی و با صلابت تصمیم بگیرند.

 


روابط عمومی
نوشته شده در   شنبه 3 شهريور 1397  ساعت  12:11   توسط   روابط عمومی " بهبودیان    تعداد بازدید  127
ویرایش شده در سه شنبه 20 شهريور 1397 ساعت 10:51 توسط روابط عمومی " بهبودیان
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :