منوی اصلی
 
 
 
تاریخ : چهارشنبه 11 ارديبهشت 1398     |     کد : 1038

به همت معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری تبریز؛

سمپوزیوم مدیران و کارکنان شهرداری تبریز با سخنرانی نعمت الله فاضلی برگزار شد

سمپوزیوم مدیران و کارکنان شهرداری تبریز با حضور نعمت الله فاضلی انسان شناس، نویسنده و محقق حوزه علوم انسانی با محوریت «چگونه شهر را فرهنگی شکل دهیم ؟» در سالن شهرداری مرکز تبریز برگزار شد.

به گزارش امور ارتباطات معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری تبریز، فاضلی در این نشست با اشاره به تاریخی بودن شهرهایی چون تبریز، گفت: چنین شهرهایی روایت معمارانه تاریخ به حساب می آیند.

او با اشاره به اینکه تبریز ۸بار تاکنون در اثر بلایای طبیعی چون زلزله با خاک یکسان شده و بار دیگر توسط مردمش احیا شده است، عنوان کرد: در شهرهای تاریخی جان و روح بر جسم و پیکر غلبه دارد و اگر تبریز در سازه هایش خلاصه می شد، مردم اشتیاقی برای برپا کردن چندین باره آن نداشتند.

فاضلی آیین ها، سنت ها و داستان ها را روح اصلی شهرهای تاریخی دانست و گفت: تبریز فقط نام یک شهر نیست بلکه معنایی است که در بستر تاريخ استمرار پیدا کرده است.
او با طرح دگرگونه موضوع این نشست، تاکید کرد: شهرها به خودی خود فرهنگی شکل می گیرند و کاری که باید مدیران و رهبران شهری انجام بدهند توسعه و استمرار این بعد فرهنگی است.

این استاد حوزه مطالعات فرهنگی با تاکید بر اهمیت حضور کارشناسان علوم انسان همچون مورخان، روان شناسان یا جامعه شناسان در طراحی شهر، گفت: اگر امروز مردم شهرهایمان عصبانی، ناراحت، افسرده ، خشن و... هستند، به دلیل این است که شهرهای ما به جای جامعه شناسان به دست مهندسان ساخته شده اند و تکنیک بر تفکر در شکل گیری آنها غلبه دارد.

فاضلی با قدردانی از شهرداری تبریز برای تحقق شهری انسان محور، اعلام کرد: برای اینکه اولویت اصلی مان در شهرسازی زندگی مردم آن شهر باشد، به تغییرات اساسی در نگرش های مدیریتی و افزایش بودجه های فرهنگی نیاز داریم.


یعقوب قلندری نژاد